![]() Nõukanostalgia: müüdid ja tegelikkus
tõlk
2010-10-02 07:18:56
to Ants. Poliitilise teatri juurde kuulub vastaste materdamine, praegu on lihtsalt olukord kus kõik prozektorid ( tv, ajalehed,raadio) on koondatud valgustama ainult reformarite osa laval st. kiirguses näitama reformi ja tumedas varjus Keskerakonda. See rikub etenduse terviklikkuse ja jätab vaatajale halva maigu kogu etendusest.
Pilt, mida näitelaval näeme, paistab erinev sõltuvalt sellest, millist, kui tugevat ja kuhu täpselt valgusvoogu suunatakse. Ja on vaataja arengutaseme küsimus, kas ta tõesti usub, et jänku ja torukübar on sellises suhtes, nagu esmapilgul paistab. Kas ikka on Reform nii hea ja Kesk nii paha kui üritatakse näidata. Vaatajale on selgeks saanud, et reformarist lavastaja on nagu konn, kes kiidab oma mättakest ja tervet sood ei märka. Sellise etenduse vilistab tark vaataja välja. Mudamaadluse aeg on läbi. Arvestades olukorda Eestis, mis on lähedal sotsiaalsele plahvatusele, ei ole paremäärmuslastel, kitsa huvigrupi esindajatel, võimu juurde asja. Praeguse pingeolukorra leevenduseks tuleb võimule hääletada vasaktsentrism, Eestis siis Keskerakond.
Antsule
2010-10-02 10:06:20
Niikaua kuni oravad on lääne kapitalistide ja ekskommarite käepikenduseks ei vali ükski normaalne eestlane neid. Vana ja elu näinud mehena võiks ometigi näha , kes meid maha müüb.
Savisaar on oma arusaamadega minevikus ja tema koostöösoov venelaste ja Venemaaga on tegelikult igati tervitatav, kindlasti ei plaani ta meid "suure kodumaa" rüppe tagasi viia. Lihtsalt Moskval on temasugust kerge üle mängida. Teemast. Võiks lugeda kokku kohutavalt palju miinuseid tollest ajast. Õnneks otseslt terror ja repressioonid minuga seotud polnud, kuigi jah vanemad, sugulased... Igale mõtlevale inimesele on selge, et normaalsest ühiskonnast on asi kaugel, samas enamik inimesi kohanes oludega ja tegelikult töötas värdriigi toimimise heaks. Kui ma segi ei aja, siis ka Ants. Üks eelis tollel ajastul oli, mingi karanteeritud elatusmiinimum. Arstiabi vilets aga kättesaadav, vähemalt ENSV haridus maailmatasemel, kõrgharidus tasuta ja enamasti jõudsid diplomini õppimisvõimelised inimesed. Nüüd otsustab kõik rahakott. Kas just meelepärane aga mingi töö oli karanteeritud kõigile, ka sopajoodikutele. Praegusi kaubanduspindasid ja valikut ei oleks siis isegi unes osanud näha aga eks pregu ka paljud vaatavad tööstuskaupu klaasi tagant, rahakott liiga õhuke. Praegu on vabadus maailmas rännata aga vähemalt mina käin maakonnakeskuses ka harvemini kui tol ajal pealinnas. Viimane teatrikülastus ja vist ka kontsert jääb ka sinna ajastusse. Mis meenub mulle EW-st, nälg (tõesti ja otseselt), tööpuudus, kõrgharidusega töötada sibiabina, pidev tunne alamklassis olemisest. Võib edasi jätkata samal teemal. Siiski ma ei kahetse, et riigikord muutus, aitasin igati ka ise sellele kaasa. Veel, paljusid häiriv vene keele domineerimine mind ei häirinud ja arvan, et sovjetiajal oli eesti keele ja rahva säilimine tunduvalt kindlam kui praegu.
10:06
2010-10-02 10:08:55
vabandan, kirjavigu rohkem kui praegsues Eesti Vabariigis nuumsigu.
juku
2010-10-02 11:29:30
to Antsule 2010-10-02 10:06:20
Kui sa valimistel oravate või pärdikute poolt ei hääleta, siis tuleb teatavasti Puutin!
Õnge Enn
2010-10-02 15:04:24
Vaatasin just Eesti TV saadet" Lint. Aktuaalne kaamera" Tõlkidele ja julkadele meeliülendavad kaadrid- Karl Vaino kartulit käes hoidmas ja eesti keelt väänamas, kaubaküllus Tallinna kaubamajas ja muu sarnane.
Aga saate nael oli see, et lõpukaadrites näidati meie armast kaaskommijat vaagijat! Nimelt interviueeriti teda rahavahetuspunkti uksetaga istumas tol ajaloolisel hommikul, kui kroon kehtima hakkas.Reporter küsis, et kaua juba siin istumas ja vaagija seletas: ei mul ole seda krooni vaja, ma niisama siin! See pesapallimütsiga onkel oli, kes vaatas. Üldiselt laskusin ka mälestustesse ja leidsin, et kesikutel ei ole krooni kadumise suhtes krääksuda midagi- oli ju Savisaar see kõige suurem krooni vastane! Heietas oma koru käibele toomist! Kuid mis salata, aastaid hiljem sai kohukese, mis siis, et üks täht teistsugune, aga sarnasus olemas! Imelikud kokkusattumused!
JUKU
2010-10-02 15:54:53
Jumala kahju et neetud kapitalistid seda ülihead doktorivorsti ei tooda- nad raiped ei taha, et me seda ostaks. Kas debiilsem saab olla ? Vastus- SAAB, kui oled keskerakondlane!
2010-10-02 16:21:46
Meie jumal Edgar päästis mied sellest-meie jumal tahaks seda tagasi. Ülesanne keskerakondlasele- kas tahtisid NSV-st vabaneda või mitte ? Vastus saab olla 1- ärge tüüpilise kesikuna hakake väitma et nii ja naa (nagu tüüilised kesikud Vaagija, Tõlk jne armastavad kommida)
põssa
2010-10-02 18:06:54
Õnge Ennule
Nüüd takkajärgi on raske öelda, kas eksis Savisaar (teiste riikide baasil tundub küll nii) või krooni kiire käibele võtmise pooldajad. Savisaare vastuseis oli seetõttu, et ta ei soovinud lasta kroonil kiirkorras "lepalehtedeks" muutuda. Pole majandus- ega rahandusspetsialist ja ei saa siiani aru sellest imest - rubla lõpus oli maal palk 2000 rub (200eeki) ja linnas ehk 4000(400eeki), seega keskmine palk 300 eeki, see tõusis küll riigipalgalistel kiiresti 600ni. Dollari-krooni kurss kõikus siis 12 ümber. Mõne aastaga tõusis keskmine palk 3-4 tuhandeni, dollari kurss ikka enamvähem sama, kuigi krooni ostujõud oli juba kümnekordselt vähenenud. Praeguseks siis keskmine palk veel 3 korda tõusnud, elatustase ehk ka tõesti paranenud aga vahetuskurss ikka pea sama. Kui ma dollari kursiga mööda panin, siis Saksa margaga on meil kogu aeg suhe ühtlane olnud. Kuidas on see võimalik? Savisaare soov need keerulised olud üle elada mingi vaherahaga ja kroonile üle minna stabiliseerunud, toimivas majandusolukorras tundub vähemalt näiliselt ilus, praktikas oleks vist läbi kukkunud. Kuid väita, et Savisaar oli krooni vaenlane on lausvale. Vorsti kvaliteedist. See paha kapitalist toodab tõesti ka sovjetvorstist paremaid vorste (keeduvorst 80 kr/kg) aga paljude elatustase lubab osta 30 eekist vorsti ja selle kvalteet võib olla tõesti sovetiaja doktorskajast kehvem. Oli küll stndart ja ühised retseptid aga ka siis tootisd erinevad lihakombinaadid ikka väga erinevate omadustega vorste. Võhma lihakombinaadi keeduvorstide tasemel tooteid pole praegu ka kõige odavama hinnaklassis kohanud. Ainult oletan, et Võhma. Igatahes kui kohalik lihakombinaat suvel kuuks ajaks kollektiivpuhkusel ja san.remondis oli, siis oli isegi vortikraam suht vabalt saadaval, sest isegi "koerarõõm" oli parem.
Klaus Völler
2010-10-02 19:38:45
"Veel, paljusid häiriv vene keele domineerimine mind ei häirinud ja arvan, et sovjetiajal oli eesti keele ja rahva säilimine tunduvalt kindlam kui praegu."
Selge pilt - ehtne kesik. Kellele vaja mingit sõna- või mõttevabadust, las venestatakse palju tahetakse, mis mul sellest. Oksele ajavad sinusugused.
Papi
2010-10-02 19:43:59
Nõukaaeg ei ole nostalgia, see on reaalne vundment millel see EV praegu seisab. Ka meie "majandusime" põhineb suuresti nõukaajal loodud potentsiaali ära kasutamises. Olmeprobleemid olid ennesõjaaegses EW suuremadki kui ENSV-s, aga see ei takistanud sellest vahepeal suisa maapealset paradiisi teha. Me ei tea palju see "uus elu" tegelikult eestlaste elusid võtnud on ja kui mõnedel on läinud hästi, siis põlastav suhtumine neisse kes ei suuda nii ruttu ümber orienteeruda ja rõemsasti "orjama" hakata, näitab üsna selgelt selle peamise muutuse sügavust ja olemust. Osadele eestlastele on osa eestlasi üleliigsed ja parem kui nad kõngeksid. Ühtekuuluvust oli ENSV-s rohkem ja see ajab küll nostalgitsema.
arno
2010-10-02 22:32:58
Loen siinseid kommeja see Möödunud aegade siunamine on nii totter ja nõme, et puudub soov sellist lollust isegi vaidlustama hakata, see oleks sellise idiootlusega samale tasemele laskumine. Plämisege terviseks kui see kellelegi naudingut pakub või sissetulekut annab.
vaagija
2010-10-03 11:09:08
No küll lugupeetud Endel Rihvk sai ikka tembuga hakkama, et pani siin rahva emotsioonid nii pööraselt üle keema! Arvamusi sajab nii paremalt kui vasakult - võiks õelda, et kõigil on natuke õigus ja kõigil on natuke mitteõigus.
Tuletaks natuke lähiajalugu meelde ja küsiks: ma ei tea ainsatki eestlast, kes Laulva Revolutsiooni aegu oleks kahelnud, et kas me ikka oleme nõus nõukaajast loobuma, et äkki tuleb meie oma Eesti Vabariik nõukaajast kehvem? Mitte keegi selles ei kahelnud ja nagu üks mees läksime samm-sammult edasi vaba iseseisva Eesti suunas. Kahtlused tekkisid ja ikka enam hakkasid välja paistma ebakõlad siis, kui võimule sai 1992. aastal Mart Laar ja kui ta Savisaare astmelise tulumaksu tühistas, kui ta piiridelt tollid kõrvaldas ja laskis välismaise doteeritud odava rämpstoiduga Eesti üle külvata, mille pärast oma noor uustalunik pidi lämbuma, kui ta müüs Eesti maha lääne ultraliberaalsetele neoparempoolsetele friedmanistidele ja ise vaid korduvalt selle eest sealt miljonilisi preemiaid toomas käis. Siis tekkisid eestlastel kahtlused. Ja kui nägime, et meie kallil taasiseseisvunud Eestis väiksem osa rahvast hakkasid elama ikka rohkem rikkamalt-õnnelikumalt ja palju suurem osa rahvast jäi ikka vaesemaks ja õnnetumaks, alles siis hakkasime kahtlema ja mõtlema, et kas ikka kõik oli sellel hirmsal nõukaajal nii hirmus ja hull. Ja alles siis tekkisid kahtlused, et kas me sellist Eestit ikka tahtsime?
vaagija
2010-10-03 11:15:39
Kui nüüd veelkord kommentaarid üle sirvisin, siis eriliselt supervaletamisega sai Õnge Enn hakkama: kõige muu laimu kõrval ei jätnud ta ka vaagijat mainimata, et olevat vale, kus oma töömeestel lasin Ameerika Häält kuulata. Samuti mingist vaagija uue krooni järjekorras olemisest jahus(?!?).
glavlit
2010-10-03 13:57:06
http://jyrilina.com/index.php?page=skorpioni-margi-all
Nõukanostalgia lähtub ka sellest, et tegemist oli Wall Streeti režiimiga Venemaal! http://thisiszionism.blogspot.com/2009/03/wall-street-and-bolshevik-revolution.html
Õnge Enn
2010-10-03 16:54:28
Olen väga kannatlik inimene! Vaagija, küsin veelkord, millisest raadiost bussis te lasite rahvale igal hommikul Ameerika Häält? 60 aastatel? Milliselt lainepikkuselt tuki HOMMIKUTI Ameerika Hääl ja mis eriline antenn ja lainepikkused olid sellel autoraadiol?
Mul üks tuttav autotaastaja ja kollektsionäär on väga huvitatud sellisest imeriistast, kuid ta on ka vist(ei tea tema poliitvaateid) rahvavaenlaste parteide toetaja, sest tema väidab, et see on võimatu!
Juss
2010-10-03 19:43:20
Vaagija, su kommentaarist jääb mulje, et murelike inimeste põhiline mureallikas seisneb selles, et nende arust rikkus = õnn. Ehk et kui oleks vähem rikkamaid inimesi, siis oleksid kõik õnnelikumad? Kas ma saan õigesti aru?
Kui nii, siis küsimus, mida oled ise teinud, et sinu naabril kõht oleks täis? Ehk et mida oled teinud, et seda paljukiidetud nõukaaegset solidaarsust toetada? Enda kohta võin öelda, et mul läheb otsekorraldusega iga kuu 100 krooni ühe lastekodu arvele ja üht töötut sõpra olen aidanud regulaarselt. Ja ärge üldse hakake mingit rikkurisüüdistuse noolt viskama, mul jääb palgast pärast vajalike maksete ära maksmist kätte 2500 krooni.
Juss
2010-10-03 20:39:53
Vaagija, su kommentaarist jääb mulje, et murelike inimeste põhiline mureallikas seisneb selles, et nende arust rikkus = õnn. Ehk et kui oleks vähem rikkamaid inimesi, siis oleksid kõik õnnelikumad? Kas ma saan õigesti aru?
Kui nii, siis küsimus, mida oled ise teinud, et sinu naabril kõht oleks täis? Ehk et mida oled teinud, et seda paljukiidetud nõukaaegset solidaarsust toetada? Enda kohta võin öelda, et mul läheb otsekorraldusega iga kuu 100 krooni ühe lastekodu arvele ja üht töötut sõpra olen aidanud regulaarselt. Ja ärge üldse hakake mingit rikkurisüüdistuse noolt viskama, mul jääb palgast pärast vajalike maksete ära maksmist kätte 2500 krooni.
Juss
2010-10-03 20:52:34
Pagan, ma lugesin praegu Wimbergi loo läbi ja tahaks siinse loo autorilt küsida, kas tema üldse luges Wimbergi lugu millele ta oma artikli alul küllalt sapiselt viitab? Mis on siinse ja viidatu vahe? Kas oli hr Rihvikul lihtne vajadus EPL'i kiruda ja piisas vaid ühe pealkirja ette võtmisest?
Wimbergi lugu siin: http://www.epl.ee/artikkel/582781
nentija
2010-10-03 22:23:42
Keskerakonna vastaste tegevusmuster on selline: "Räägi inimesele väike vale ja ta ei usu, räägi talle suur vale... ja usub." Just sellises lootuses - valetades võimalikult vägevasti, jorutades igivana alusetut mölajuttu Keski venetruudusest, kraapides lagedale mingisuguseid vanu lehelugusid, kus vassimist ja valet ohjeldamatult, tagudes laimutrummi ühes ja samas metslaserütmis - nõnda on asunud tööle vastaspoole agitaatorite-tõeväänajate hordid. Nende agarus tuleneb samasugusest "tõetunnetusest", millega keskajal nõia- või libahundijahti peeti. Ühesõnaga, Eesti valitsusparteid esindavad ühiskonnasuhetes keskaegset vaimupimedust. Seda on ammuaega peetud häbiväärsuseks, kuid nüüd on see tehtud Eestis rahvavaenuliku võitluse relvaks.
vaagija
2010-10-03 22:48:16
Õnge Ennule
Kordan varemõeldut selle vahega, et mida ma sellest 51 aastat tagasi juhtunust mäletan FAKTINA ja teiseks, mida ma arvan mäletavat. Fakt: kuulasin tööliste veol koos tuttavate töölistega (mitte rahvaga!) igal hommikul Ameerika Häält. Arvan: tol sügaval stagnaajal oli üldse poest saada vist kahte sorti autoraadioid(väga defitsiit!) - üks oli vist kesk- ja pikklainel töötav ja teine oli vist pikk-, kesk- ja lühilainega. Mina monteerisin oma TA-6 Tartus toodetud bussile sellise raadio, millega sai ka Ameerika Häält kuulata. Mingit imeriista või eriantenni mul ei olnud. Rohkem ei mäleta. |