Logo
13. juuni 2018
23 (1104)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Mis juhtuks, kui saadaksime Jüri Mõisa üksikule saarele

Mõttetu  2001-12-05 10:24:27
Artikli autor unustab, et IQ-d tuleb käsitleda pigem logaritmilise kui lineaarse skaala alusel. Vaims töö sfääris on inimeste tulemuslikkus tihtipeale kümneid kui mitte sadu kordi erinev.

Kalle  2001-12-05 10:40:05
Ääretult lihtsustatud arusaam on mõnel inimesel asjadest. "Kust kohast tulevad siis “õiglased” sajakordsed vahed sissetulekutes?" IQ ja füüsiline jõudlus on vaid üks tahk. Loevad eelkõige oskused ja kogemused. Nõudlus teatud tööjõu järele ikkagi erinev, ja seega makstakse ka palka erinevalt. Siin on veel tohutult teisigi tegureid ja nüansse. Artikli autor paistab eeldavat, et Mõis on oma vara kogunud vaid palgatöötajana. "Kui me maksuseadusega võtaksime sellelt inimeselt ühe miljoni ära ning teisalt jätaks seadus 1000-le inimesele igaühele 1000 krooni rohkem kätte, ...". No teate, selle näite varal on tegemist juba puhtakujulise kommunismi propagandaga. Lõppkokkuvõttes: artikli autor ei oma kõige vähimatki ettekujutust majandusest. Artikli autor kasutab lubamatult labast demagoogiat astmelise tulumaksu kasuks, omamata vähimatki aimu selle tegelikust olemusest ja võimalustest.

Grga  2001-12-05 13:39:56
täitsa lõpp, kui loll jutt!!

aolesk  2001-12-05 16:16:45
Kui saata Jüri Mõis üksikule saarele, oleks ta kümne aasta pärast elus. Kui saata mõni, kes "rahalotos on kevemate eeldustega", on paraku karta, et too oleks kutu. Varanduse vahe üksiku saare taustsüsteemis teeb sama välja, mis tänapäeva Eestis. Asi ikkagi sõltub inimese tublidusest ja pealehakkamises.

Jänis  2001-12-05 16:51:02
Jüri Mõisa üksikule saarele saatmise näide on põhimõtteliselt vale. Kui saata Jüri Mõis üksikule saarele, siis kasutaks ta 10 aasta pärast KÕIKI ressursse, mida selles isoleeritud paigas kasutada saab, 100%. Ühiskonnas elades ei saaks Mõis iialgi 100% ressurssidest enda kätte koondada.

A. Ström  2001-12-05 18:25:14
Kui kõik sissetulekud sõltuvad ainult juhusest nagu väidab autor, kas poleks siis õiglasem iga aasta lõpus igaühele loosida tulumaksumäär. Kui veab, tuleb madal, ei vea, maksad pool ära. Kui juba juhus, siis täie rauaga.

Jaan  2001-12-07 04:33:16
K6ik on jah suur juhus. Ega haridusest ja ettev6tlikkusest midagi ei s6ltu t6epoolest. Esitan selle artikli kirjutanud keeniuse Nobeli majanduspreemia kandidaadiks. Kui see muidugi j2rgmine aasta veel eksisteerib.

Jaan560  2001-12-07 12:29:43
Milline on Keskerakonna konkreetne kava tulumaku suhtes? Mitu% milliselt summalt?

uhuu  2001-12-07 17:22:01
Katastroofist päästab vaid üksikute taskusse ebaõiglaselt kanditud raha rahvale tagasiandmine.Muidugi nn. majanduseliit raevub - varga peas müts aina põleb.

Vemmal  2001-12-08 11:20:27
Ähh ja puhh. Olen loll laisk ja lohakas nigu oskar ohakas, aga Sina oled tubli, intelligentne ja rikas ja saanud kõik selle oma tööga - PÕMM- MINA TAHAN KA - PRRR, KUID TÖÖD TEHA JA ÕPPIDA EI VIITSI!! MIS SIIS IKKA OTSIN OMASUGUSEID JA TEEN REVULUTSIOONI - AASTA OLI SIIS 1917.

Walsh  2002-03-21 10:21:50
Mina sain artiklist nii aru, et kui Jüri Mõis oleks 10 aastat üksikul saarel, siis kindlasti oleks ta saare ümber kujundanud ja sealsed ressursid 100%-liselt ära kasutanud. Kuid tal poleks mitu luxmaja ega mitu autot ega kõiki neid miljonite kroonide eest saadavaid hüvesid, mis praegu. Seega , oma miljonid ja sellega kaasnevad hüved on ta saanud tänu ühiskonnale, järelikult oleks õiglane siis ka teatud summa ühiskonnale tagasi maksta. Olen ise ka edukas, aga annan endale aru, et teistsugustes oludes oleksid mu sissetulekud palju väiksemad. Olen teinud 18-tunniseid tööpäevi ilma puhkepäevadeta, kui firma oli algusjärgus. Aga nüüd kus firma toob kõvasti sisse, ja kui ma ka pool tulumaksuks ära annaks, jääks mulle ikkagi alles palju rohkem kui Eestis keskmine sissetulek.

Nimi 
E-mail