![]() Trumpi toetus ületas Clintoni oma27. juuli 201618. juulil alanud ja neli päeva Clevelandis kestnud USA Vabariiklaste Konventsioon kujunes Donald Trumpi jaoks tõeliseks läbilöögiks. Vähe sellest, et Trump kinnitati vabariiklaste presidendikandidaadiks ja et ta pidas särava kõne, vaid ta tõusis populaarsusreitingute edetabelites demokraatide kandidaadist Hillary Clintonist ettepoole. Näiteks CNN/ORC 25. juulil avaldatud uuringu tulemusel juhib Trump (48%) Clintoni (45%) vastu – see oli Trumpi parim tulemus Clintoni suhtes alates eelmise aasta septembrist.
Milles peitub Trumpi edu? Kui inglise teoreetilise füüsika eksperdilt ja kosmoloogilt Stephen Hawkingilt, kes on oma elu pühendanud planeetide ja elu saladuste uurimisele, küsiti, milles tema Trumpi fenomeni näeb, vastas teadusmees ITV-le nõutult: „Ma ei tea…“ Selleks, et mõista Trumpi uskumatut tõusu, ei pea olema erudiit, vaid tuleb aru saada lihtrahva hingeseisunditest. Trump räägib alati nii nagu asjad on. Ta kritiseerib Iraagi sõda, kahtleb USA võimes kaitsta NATO liitlasi, on vastu massiimmigratsioonile, räägib USA taas suureks tegemisest ja globaalsetest afääridest taandumisest jne. Ta ütleb otse välja, et USA on allakäinud riik. Ja ega inimesed rumalad ole, nad ju näevad, et USA kunagine hiilgus on taandumas. Riigil on 19 triljonit dollarit võlgu, infrastruktuur on kehvas seisus, rassikuriteod järsult kasvamas.
Sellised kahepalgelised ja libekeelsed poliitikud nagu George W. Bush, Mitt Romney või John McCain lihtsalt ei suuda enam valijaid kõnetada. Aeg on muutunud ja valijad mõistavad, et Trump on uue ajastu poliitik, keda toetades avaldatakse vastumeelt praegusele süsteemile. Täpselt nagu sada aastat tagasi varises kokku tollane jõuetu aristokraatlik eliit, on praegused poliitikakujundajad Donald Trumpi ja temasuguste poliitikute ees jõuetud. Kinnimakstud kommentaatorite sõim ja poliitikute populistideks ning fašistideks nimetamine enam ei aita. Palju on neid, kes tahaksid Trumpi rajalt maha võtta. Aga ta ise on hoiatanud, et kui eliit ta kõrvaldab, põhjustab see USA-s prognoosimatuid massirahutusi. Trumpile lisandub iga päev uusi toetajaid. Ungari peaminister Viktor Orbán avaldas 23. juulil esimese Euroopa liidrina toetust USA vabariiklaste presidendikandidaadile, toetades Trumpi plaani „loobuda demokraatia eksportimise poliitikast“, mis on toonud kaasa kaose ning vallandanud migrantide sissevoolu Lähis-Idast ja Aafrikast. Isegi president Barack Obama keenialasest vend Malik Obama on lubanud hääletada novembris Trumpi poolt, vahendab Fox News. „Mulle Trump meeldib, sest tema kõned tulevad südamest,“ ütles Malik Obama. Eluaegse demokraadina vahetas ta poolt, sest on oma venna juhitud USA valitsuses pettunud. Viimati muudetud: 27.07.2016
| ![]() Tagasi uudiste nimekirja |